sv. Martin

Letos je to 1700 let, kdy se narodil sv. Martin. Doma máme jednoho roztomilého Martina a letos jsme navštívili francouzské město Tours.  Nakoupili jsme několik knih o svatém Martinovi a Martin si nás získal.

Martin nebyl žádný fešák, asi se ani moc nemyl, ani nedbal o svůj zevnějšek, přesto si ho lid vybral jako svého biskupa, a to i navzdory ostatním biskupům.

Martin nechtěl být vojákem, Martin nechtěl být biskupem a stejně nakonec byl jak vojákem, tak i biskupem. Stal se biskupem i přes svůj nesouhlas. Martin ohromoval své okolí mnohými zázraky, dokonce tři mrtvé lidi vrátil mezi živé, odolával samému Satanovi, promlouval s duchy, bořil pohanské chrámy, poroučel ptákům, znehybňoval lidi….

Zaujalo mě, že když zadáte do GOOGLU heslo „svatý Martin obrázky“, nabídnou se Vám převážně obrazy Martina na koni a s žebrákem. Situaci, kterou každý z nás může prožít každý den. Myslím si, že dnes můžete u každé brány, před Penny Marketem, Albertem, Kauflandem a dalšími novodobými chrámy narazit na nějakého žebráka.

Samozřejmě, že když zítra dáte nějakému žebrákovi svůj kabát, tak sklidíte posměch a nepochopení stejně jako svatý Martin před 1700 lety, ale možná, za ten pocit to stojí?

Budu rád za každé Vaše zážitky inspirované svatým Martinem, Vaše příspěvky zasílejte pod krycím jménem „KABÁT“.

Petr